Informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu:
- w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie tajemnic ustawowo chronionych (np. ochronie danych osobowych),
- ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy (ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa).
Ponadto informacje, dokumenty i inne dane zawierające tajemnicę prawnie chronioną kontrolowanego uzyskane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w trakcie kontroli nie mogą być przekazywane innym organom ani ujawnione, jeżeli nie jest to konieczne ze względu na ochronę życia lub zdrowia człowieka, z wyłączeniem żądania sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem (podstawa prawna - art. 29a ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej).
Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdej osobie. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.