Dobiegła końca realizacja IX edycji programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.
Na terenie powiatu sulęcińskiego w roku szkolnym 2021/2022 program zrealizowano w 2 szkołach ponadpodstawowych, a działaniami programowymi objęto 101 uczniów.
Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień.
W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości.
Celem programu było dotarcie z przekazem edukacyjnym do uczniów szkół ponadpodstawowych i ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (tytoń, alkohol, narkotyki czy środki zastępcze tzw. "dopalacze").
Młodzież uczestnicząca w zajęciach zdobywała wiedzę na temat wpływu używania alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych nie tylko na zdrowie, ale i na dokonywanie ważnych wyborów życiowych. Istotnym elementem programu było budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich, a także uświadomienie młodzieży szkodliwego wpływu używania substancji psychoaktywnych przez kobiety na zdrowie ich przyszłego potomstwa.
Na zakończenie programu wśród uczniów przeprowadzono ankietę ewaluacyjną, z której wynika, że 88 % uczniów chętnie uczestniczyło w zajęciach realizowanych w ramach programu „Ars, czyli jak dbać o miłość”. W większości uczniowie ocenili program pozytywnie oraz uznali, że zajęcia wniosły coś nowego do ich wiedzy oraz poglądów na ten temat.
Mamy nadzieję, że realizacja programu w szkołach ponadpodstawowych przyczyni się do podniesienia świadomości uczniów w zakresie dbania o własne zdrowie, a także ograniczy podejmowanie przez nich ryzykownych zachowań.