W roku szkolnym 2018/2019 na terenie powiatu sulęcińskiego realizowana była III edycja programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, skierowanego do uczniów klas IV szkół podstawowych (grupa wiekowa 9-10 lat).

Głównym celem programu było zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów.

Program ten jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazuje korzyści wynikające z niepalenia papierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym. Program realizowany był z wykorzystaniem zróżnicowanych metod aktywizujących, atrakcyjnych dla odbiorców w tej grupie wiekowej. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Aktywny udział sprzyjał identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywował do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Program skierowany był także do rodziców/opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to jego skuteczność.

W naszym powiecie w programie udział wzięło blisko 60 % szkół podstawowych. Działaniami programowymi objęto 262 uczniów klas IV oraz 238 rodziców/opiekunów. We wszystkich placówkach program został zrealizowany zgodnie z założeniami, a 72 % placówek rozszerzyło go o dodatkowe działania tj. prezentacje multimedialne, konkursy plastyczne, konkursy wiedzy, emisje filmów na temat szkodliwości palenia, przedstawienia - scenki. W większości placówek program został bardzo wysoko oceniony zarówno przez uczniów, rodziców/opiekunów, jak i samych prowadzących.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sulęcinie, Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w ramach podsumowania realizacji programu „Bieg po zdrowie” zorganizowali konkurs wiedzy w 3 placówkach z terenu gminy Sulęcin. W konkursie udział wzięło 37 uczniów - przedstawicieli 9 klas IV szkół podstawowych. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat treści zawartych
w programie „Bieg po zdrowie”, w tym skutków palenia papierosów i używania e-papierosów. W każdej placówce przyznano 3 pierwsze miejsca. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęcinie oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlkp.

Wszystkim zaangażowanym w realizację programu, jak i sponsorom serdecznie dziękujemy. Liczymy na to, że nasze wspólne działania przyczynią się do kształtowania właściwych postaw i zachowań szczególnie wśród najmłodszych.

Metryka dokumentu

Podmiot / osoba odpowiedzialna: WSSE w Gorzowie Wielkopolskim
Publikujący: Katarzyna Grupińska

Rejest zmian

Wersja Zmodyfikował Data Status
3 Katarzyna Grupińska 2019-07-29 12:03:04
Edytowano
2 Katarzyna Grupińska 2019-07-29 11:58:28
Edytowano
1 Katarzyna Grupińska 2019-07-29 11:58:04
Utworzono