Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas” jest pierwszym etapem nabywania wiedzy przez dzieci na temat szkodliwości wdychania dymu tytoniowego oraz radzenia sobie w sytuacjach codziennych, gdy inni palą papierosy w ich obecności.
Narażenie na dym papierosowy jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Może prowadzić do wystąpienia u nich infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, u niemowląt nagłej śmierci łóżeczkowej, ale też może powodować zaburzenia rozwoju, zachowań oraz opóźnić gotowość szkolną u dziecka. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań antytytoniowych od najmłodszych lat, kształtując w ten sposób prawidłowe postawy zdrowotne wśród dzieci, ale też u ich rodziców i opiekunów.
Na terenie powiatu sulęcińskiego do programu przystąpiło 88 % placówek. Edukacją antytytoniową objęto ogółem 344 dzieci 5-6-letnich oraz 184 rodziców i opiekunów. We wszystkich placówkach program realizowany był w formie zajęć warsztatowych, dostosowanych do rozwoju poznawczego, aktywności i potrzeb dzieci w wieku 5-6 lat. Autorzy programu opracowali scenariusz 5 zajęć:
1. Wycieczka.
2. Co i dlaczego dymi?
3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
5. Jak unikać dymu papierosowego.
które w zależności od potrzeb mogły być rozwijane i modyfikowane przez nauczycieli prowadzących.
W większości placówek (80 %) program został rozszerzony o dodatkowe działania tj.: przedstawienia, występy, spotkania z gośćmi (pielęgniarka, strażak, leśniczy), wycieczki autokarowe/plenerowe, prezentacje multimedialne, ekspozycje wizualne, ulotki, plakaty, prace plastyczno-informacyjne, doświadczenia, konkursy.
Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, które chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo i szybko przyswajały informacje nt. problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych. Rodzice w pełni zaakceptowali realizację programu w placówce, chętnie wspierali nauczyciela i deklarowali chęć zmiany swoich nawyków.
Z opinii koordynatorów przedszkolnych program należy kontynuować ponieważ jego treści są atrakcyjne, ciekawe i dostosowane do wieku i możliwości intelektualnych dzieci.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sulęcinie, Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej zorganizowali konkurs plastyczny, który miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi oraz utrwalenie wiedzy na temat właściwych zachowań zdrowotnych.
Do PSSE w Sulęcinie wpłynęło 25 prac z 9 placówek, z których wyłoniono 3 laureatów. Za zajęcie I, II i III miejsca laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Program wpłynął na wzrost świadomości zarówno dzieci, jak i ich rodziców na temat szkodliwości palenia tytoniu i przebywania w pomieszczeniach zadymionych. Dzieci nauczyły się asertywnego reagowania na niewłaściwe wobec ich zdrowia zachowania.
Wszystkim zaangażowanym w realizację programu serdecznie dziękujemy. Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasze wspólne wysiłki zaowocują w przyszłości dobrym zdrowiem naszych dzieci, tworząc tym samym środowisko wolne od dymu tytoniowego.