W tym roku służby sanitarne w Polsce obchodzą jubileusz 100-lecia. Patrząc wstecz można powiedzieć, że działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej to już blisko sto lat służby polskiemu społeczeństwu. Ten okres udowodnił, że największą wartością Inspekcji byli i zawsze pozostaną jej pracownicy – bardzo zaangażowani, wykształceni, z ogromnym doświadczeniem. To oni w wielu sytuacjach czuwają nad bezpieczeństwem i zdrowiem Polaków. Dzięki ich wzorowej i wieloletniej pracy poprawie uległ stan sanitarno-higieniczny naszego kraju oraz sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych i zakażeń.
Zerknijmy do rysów historii...
Z uwagi na niekorzystną sytuację epidemiologiczną w powojennej Polsce, występujące epidemie i zarazy oraz zły stan sanitarny kraju, organizacja nowych struktur państwa, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i życie ludzi miała ogromne znaczenie.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, rozpoczął się proces budowania administracji państwa. Pierwszym, kluczowym dokumentem regulującym system ochrony zdrowia, uznawanym za początek funkcjonowania służb sanitarnych jest Państwowa zasadnicza ustawa sanitarna z 1919 r. wydana Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, powołująca do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego. Instytucją, która miała wspierać Ministerstwo Zdrowia Publicznego w realizacji celów sanitarno-epidemiologicznych był powstały Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny, kilka lat potem przekształcony w Państwowy Zakład Higieny.
Obecnie, chociaż czas wielkich epidemii minął, to w dalszym ciągu choroby zakaźne z uwagi na szybkość rozprzestrzeniania się, migrację ludności oraz występowanie mechanizmów oporności drobnoustrojów na leki stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Misja Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nie tylko zapobieganie licznym chorobom zakaźnym. Inspekcja Sanitarna podejmuje działania, których celem jest identyfikacja i szacowanie zagrożeń, nadzór oraz kontrole mające na celu zapobieganie wszelkim zagrożeniom fizycznym, chemicznym i biologicznym, a także przedsięwzięcia prozdrowotne służące kształtowaniu odpowiednich postaw i zachowań.
Choć struktura, zadania i metody działania służb sanitarno – epidemiologicznych podlegały stałej ewolucji, to ich misja pozostaje niezmienna. Wyraża się ona w ciągłym dążeniu do osiągnięcia właściwych norm zdrowotnych zapewniających zachowanie lub przywracanie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa.
Pomimo tego, że mamy już XXI wiek, nadal w naszym społeczeństwie istnieje potrzeba popularyzowania zasad higieny, racjonalnego żywienia, zdrowego stylu życia, szczepień ochronnych, czy metod zapobiegania chorobom zakaźnym. I taką właśnie misję edukacji zdrowotnej realizuje również Państwowa Inspekcja Sanitarna. Państwowa Inspekcja Sanitarna odgrywa zatem zasadniczą rolę w realizacji polityki zdrowotnej państwa.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sulęcinie sprawuje pieczę i nadzór sanitarny nad ok. 35 tys. mieszkańców powiatu sulęcińskiego. W 2018 r. pod nadzorem znajdowało się ogółem 752 obiekty. Działamy w sposób systematyczny i planowany. Realizowane przez nas zadania mają charakter ciągły i długoterminowy, a organizacja pracy i wysoce wykwalifikowana kadra ma na celu zapewnienie podejmowania skutecznych działań w odpowiedzi na pojawiające się potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego powiatu.