PYTANIE:

W imieniu własnym , na podstawie art. 2 w zw. z art.14ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.) wnoszę o udzielenie informacji publicznej zgodnie z żądanym zakresem:

1. Ile zostało odnotowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) w Państwa urzędzie oraz całej Polsce dotyczących szczepień przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus Influenze, gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby, odrze, śwince i różyczce oraz pneumokokom?

2. Jaki charakter miały odnotowane niepożądane odczyny poszczepienne? (proszę o odpowiedź z podziałem na ilość i rodzaje)

3. Czy zostały odnotowane przypadki śmiertelne?

4. Z jakiej statystyki wynikają dane, którymi Państwo dysponują?

5. Od którego roku dane te są gromadzone?

6. Czy w innych krajach Unii Europejskiej szczepienia, do których Państwo wzywacie mają charakter obowiązkowy?

7. Czy w związku z przystąpieniem Polski do UE w roku 2004 i obowiązującą w ramach UE zasadą swobody przepływu osób odnotowaliście Państwo epidemie chorób, co do których w krajach UE szczepienia są dobrowolne?

8. Czy wystosowując pismo przymuszające do szczepienia jesteście Państwo świadomi ilości powikłań poszczepiennych nieodnotowanych, a który to problem z odnotowywaniem zauważa prof. Andrzej Zieliński (strona www.pzh.gov.pl), prof. Jacek Wysocki, dr Hanna Czajka (Neurologia i Neurochirurgia Polska 2004; 38,1 (supl. 1): S 17-S 24) oraz dr Paweł Grzesiowski (wywiad z dnia 5 grudnia 20016 r., telewizja WP, program Tu i teraz)

9. Czy jest Państwu znane orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii obowiązku szczepień wskazujące, że przymus stanowi naruszenie art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

10. Czy jest Państwu wiadomo, czy w związku z działalnością Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, została jużskierowana skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

Proszę o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania w terminie 14 dni od odbioru pisma. Dane te są niezbędne w związku z treścią Państwa pisma z dnia 22.05.2019 (mającego na celu przymuszenie do szczepień), aby podjąć odpowiedzialną decyzję, co do szczepień.

 

ODPOWIEDŹ:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żarach w odpowiedzi na Pani wniosek, który wpłynął do tutejszej stacji dnia 07.06.2019 r., dotyczący ustawy z dnia 6 września 2001 roku (Dz.U. z 2018 r., poz.1330 ) informuje:

1. W latach 2005-2019 zarejestrowano 44 odczyny poszczepienne. Były to odczyny po wykonaniu szczepień szczepionkami przeciwko gruźlicy, błonica, tężec, krztusiec i polio, odrze,śwince i różyczce, haemophilus influenze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, streptococus pneumoniae. Odczyny zarejestrowane po innych szczepieniach – 8. PSSE w Żarach nie posiada danych dotyczących Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych na terenie całej Polski.

2. Zarejestrowane Niepożądane Odczyny Poszczepienne to:

a) 26 odczynów łagodnych,

b) 4 odczyny poważne,

c) pozostałe odczyny za okres 2005-2010 – nie są określone, gdyż nie funkcjonowały w tym czasie szczegółowe formularze zgłoszeń Niepożadanych Odczynów Poszczepiennych.

3. Nie odnotowaliśmy przypadków śmiertelnych.

4. Dane pochodzą z rejestrów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żarach.

5. Gromadzone są za lata 2005-2019 (do 18 czerwca).

6. W wielu krajach szczepienia, do których wzywamy Panią wraz z dzieckiem są obowiązkowe. Obowiązek ten sukcesywnie obejmuje coraz większą liczbę krajów Europy.

7. W ramach swobodnego przepływu ludzi odnotowaliśmy wzrost zachorowań na choroby zakaźne takie jak grużlica oraz odra. W wielu krajach europejskich szczepienia na te choroby są nieobowiązkowe.

8. Wystosowane do Pani pismo jest informacją edukacyjną. Wzywamy Panią do kwalifikacji do szczepień i rozmowy o szczepieniach z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jest Pani zadeklarowana. Statystykę NOP-ów za lata 2005-2019 przedstawiliśmy powyżej.

9. Orzecznictwo, na które Pani wskazuje jest znane pracownikom zajmującym się problemem szczepień ochronnych.

10. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żarach informuje, że w celu pozyskania informacji dotyczącej działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu należy zwrócić się bezpośrednio do niego.

Metryka dokumentu

Podmiot / osoba odpowiedzialna: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żarach
Publikujący: Wiesława Kochut

Rejest zmian

Wersja Zmodyfikował Data Status
1 Redaktor PSSE 2019-09-03 10:43:03
Utworzono