PYTANIE:
Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) wnoszę o udzielenie informacji w następującym zakresie:
Surowe dane statystyczne, na podstawie których tworzone są tabele w rocznych biuletynach “Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce” oraz podsumowania roczne w Przeglądzie Epidemiologicznym dotyczące zachorowań na odrę w latach 1999-2017. Surowe, tj. niezawierające żadnych podsumowań; wszystkie udostępniane dane z rozbiciem na poszczególnych chorych, czyli lista chorych (bez danych osobowych) i dla każdego:
- wiek,
- płeć,
- środowisko (miasto/wieś),
- województwo,
- hospitalizacja,
- powikłania,
- stan zaszczepienia,
- data zachorowania,
- definicja przypadku (możliwy, prawdopodobny, potwierdzony),
- wystąpienie w ognisku (którym?) lub poza,
- źródło wirusa: przypadek rodzimy/importowany/ośrodek dla uchodźców/koczowisko romskie (także zachorowania pochodzące od powyższych)
Sposób i forma udostępnienia informacji: pliki komputerowe.
Forma przekazania informacji: przesłanie informacji pocztą elektroniczną.
ODPOWIEDŹ:
W odpowiedzi na złożony w dniu 15.11.2018 roku wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie zachorowań na odrę w latach 1999-2017, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żarach udostępnia poniższe dane.
W rejestrach PSSE w Żarach figurują 2 zachorowania na odrę. Zarejestrowane jako przypadek możliwy, zachorowania pojedyncze (poza ogniskiem). Jedno w 2000 roku, drugie w 2002 roku, w miesiącach: kwiecień i luty. Dotyczyły osób płci męskiej w wieku 7 i 19 lat zamieszkałych na terenie miejskim. Jedna osoba wymagała hospitalizacji, druga leczona była ambulatoryjnie. Obie osoby były zaszczepione p/odrze. Jedna osoba 1 dawką, druga osoba 2 dawkami. Brak danych na temat powikłań i źródła wirusa. Brak informacji na temat badań wirusologicznych.