Definicja choroby zawodowej zawarta jest w art. 2351 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy ( Dz. U. 2018, poz. 917), zgodnie z którym za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej dokonać należy pisemnie na odpowiednich formularzach stanowiących załączniki do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz. U. z 2013r, poz. 1379). Obowiązującym aktem prawnym określającym wykaz chorób zawodowych jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. z 2013r., poz. 1367).

Pracodawca dokonuje zgłoszenia na druku „Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej” (załącznik nr 1) i przesyła go do:

- właściwego inspektora sanitarnego,

- właściwego okręgowego inspektora pracy

Właściwość inspektorów ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, lub według krajowej siedziby pracodawcy, w przypadku gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tej siedzibie.

Pracownik aktualnie niezatrudniony dokonuje zgłoszenia na druku „Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej” (załącznik nr 1). Wypełniony druk przesyła właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu ze względu na siedzibę byłego zakładu pracy.

W przypadku, gdy lekarz stwierdzi podejrzenie choroby zawodowej kieruje pacjenta na badanie w celu rozpoznania choroby zawodowej wg załącznik nr 2 „Skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej”. Wypełniony druk wraz z dokumentacją medyczną przesyła do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Jeżeli pacjenta kieruje lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad zakładem pracy dodatkowo załącza druk :Karta oceny narażenia zawodowego” ( załącznik nr 4).

Pracownik aktualnie zatrudniony dokonuje zgłoszenia przez lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną nad zakładem pracy. Schemat postępowania jak wyżej.

 

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 lipca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób

Druk - zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej

KLAUZULA INFORMACYJNA Choroby zawodowe