Koronawirus SARS-CoV-2

Schemat postępowania dla dyspozytorów medycznych systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne

Algorytm postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Przeprowadź wywiad medyczny na podstawie procedury ogólnej zawartej

w algorytmach dla dyspozytora medycznego

W uzasadnionych przypadkach rozszerz wywiad pod kątem występowania poniższych kryteriów

KRYTERIUM A

Postępowanie z osobą bez objawów chorobowych ale, która:

KRYTERIUM B

Postępowanie z osobą

z objawami chorobowymi stan podgorączkowy, kaszel, złe samopoczucie, nieżyt nosa, ból gardła BEZ jakichkolwiek oznak takich jak duszność lub trudności w oddychaniu, wzmożone oddychanie oraz, która:

KRYTERIUM C

Postępowanie z osobą z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka oraz jednym z objawów: kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie) oraz, która:

w okresie ostatnich 14 dni:

1. miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)

LUB

2. pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV

LUB

3. podróżowała / przebywała w regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa SARS-CoV-2*

*monitoring aktualnych informacji na temat regionów, w których utrzymuje się transmisja koronawirusa SARS-CoV-2 stronie gis.gov.pl

wg stanu na 24.02.2020 – Chińska Republika Ludowa, Korea Południowa, Włoch (w szczególności regiony: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan

KRYTERIUM A

1. Uzyskaj dane osobowe
(imię, nazwisko, adres i telefon) pacjenta.

2. Poinformuj osobę o konieczności prowadzenia u siebie samoobserwacji przez okres 14 dni od czasu kontaktu z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 w tym codziennego (rano i wieczorem) pomiaru temperatury.

3. Poinformuj, o konieczności kontaktu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym właściwym ze względu dla miejsca podejrzenia.

4. Poinformuj osobę o konieczności zgłoszenia się na konsultację lekarską (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi), w przypadku objawów takich jak stan podgorączkowy, kaszel, złe samopoczucie, nieżyt nosa, ból gardła

ZALECA SIĘ WIZYTĘ DOMOWĄ LEK. POZ.

5. Poinformuj osobę o konieczności zgłoszenia się na konsultację lekarską bezpośrednio do oddziału zakaźnego (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi), w przypadku objawów ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka 380C i powyżej oraz jednym z objawów: kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie, wzmożone oddychanie).

KRYTERIUM B

1. Uzyskaj dane osobowe
(imię, nazwisko, adres i telefon) pacjenta.

2. Poinformuj osobę o konieczności zgłoszenia się na konsultację lekarską - (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi) – ZALECA SIĘ WIZYTĘ DOMOWĄ LEK. POZ.

3. Poinformuj pacjenta o konieczności częstego mycia rąk, higienie kaszlu.

4. Poinformuj, o konieczności kontaktu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym właściwym ze względu dla miejsca podejrzenia.

5. Poinformuj, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia t.j. gorączka 380C i powyżej oraz jednym z objawów: kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie, wzmożone oddychanie), konieczna jest konsultacja lekarska bezpośrednio w oddziale zakaźnym (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi).

6. W przypadku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego poinformuj o możliwości wezwania ZRM (112; 999).

KRYTERIUM C

1. Uzyskaj dane osobowe (imię, nazwisko, adres i telefon) pacjenta.

2. Poinformuj pacjenta, aby unikał kontaktu z innymi osobami oraz
pozostał w miejscu aktualnego pobytu do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

3. Przekaż osobie zgłaszającej, że rodzina i osoby z najbliższego kontaktu pacjenta powinny prowadzić u siebie samoobserwację przez okres 14 dni od czasu ostatniego kontaktu z osobą, u której wystąpiło podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 w tym codziennego (rano i wieczorem) pomiaru temperatury.

4. Wydaj zespołowi ratownictwa medycznego dyspozycję wyjazdu ambulansem umożliwiającym przewóz chorego w warunkach zapewniających jego izolację (personel wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej).

5. Skontaktuj się z WKRM celem ustalenia wolnego miejsca w oddziale zakaźnym.

6. Wskaż zespołowi ratownictwa medycznego dyspozycje co do docelowego miejsca, w którym pacjent będzie hospitalizowany w warunkach izolacji.

7. Niezwłocznie poinformuj szpital, o którym mowa w pkt. 6 o skierowaniu do niego pacjenta podejrzanego o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Każda osoba manifestująca objawy ostrej infekcji dróg oddechowych w związku zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem osobnej sali z pełnym węzłem sanitarnym oraz dedykowanym personelem lub izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

Zleć członkom ZRM natychmiastowe zastosowanie dostępnych środków ochrony osobistej zabezpieczających przed bezpośrednim kontaktem z wydzielinami dróg oddechowych chorego:

- obowiązują ubrania jednorazowe z długim rękawem, rękawiczki jednorazowe, okulary typu gogle, albo przyłbice chroniące oczy, higiena rąk;

- maseczka twarzowa - powinna mieć filtr FFP2 albo FFP3, N 95 i dobrze przylegać do twarzy; w przypadku braku powinna być przynajmniej maseczka chirurgiczna. Nie dopuszcza się maseczek papierowych ani fizelinowych.

Środki ochrony dla pacjenta – powinna być zastosowana maseczka ochronna, zwłaszcza, jeśli pacjent kicha lub kaszle.

W przypadku potwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie udzielania medycznych czynności ratunkowych przez zespół ratownictwa medycznego niezwłocznie poinformuj szpital o skierowaniu do niego pacjenta podejrzanego o zakażenie.