Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sulęcinie uczestniczyła w akcji „Ogólnopolski Dzień Tornistra”. Celem akcji była ocena wagi tornistra/plecaka względem wagi ucznia. Do celów badań statystycznych zebrano informacje o wieku i płci uczniów. Przy ocenie wyników pomiarów przyjęto dwie normy:

1) norma niska (zalecana) – ciężar tornistra/plecaka nie przekracza 10% wagi ucznia,

2) norma wysoka – ciężar tornistra/plecaka nie przekracza 15% wagi ucznia.

Pomiarami objęto uczniów w dwóch szkołach podstawowych:

- w szkole wiejskiej, pomiarem objęto 87 uczniów, w normie niskiej 48% ciężar plecaków uczniów przekroczył normę, w normie wysokiej stwierdzono 11% przekroczenie,

- w szkole miejskiej, pomiarem objęto 316 uczniów, w normie niskiej aż 61% ciężar plecaków uczniów przekroczył normę, w normie wysokiej stwierdzono 13% przekroczenie.

Do przyczyn nadmiernie ciężkich tornistrów/plecaków można zaliczyć:

- wybieranie przez rodziców „okazałych” i ciężkich tornistrów w klasach młodszych, a nie tych o lekkiej konstrukcji,

- brak nawyku codziennego pakowania do tornistra/plecaka tylko tych podręczników i zeszytów, które są potrzebne w danym dniu nauki (uczniowie noszą ten sam zestaw podręczników i zeszytów przez cały tydzień),

- noszenie do szkoły zbędnych przedmiotów np. 3 piórników, w tym przedmiotów świadczących o zainteresowaniach uczniów np. albumy z piłkarzami.

- noszenia picia do szkoły (butelkach 05-1 l, bidonach, termosach).

W związku z powyższym przekroczeniami norm ciężaru tornistrów/plecaków apelujemy do rodziców dzieci i młodzieży, aby większą uwagę zwracali na to, co podopieczni noszą w tornistrach czy plecakach. Tym bardziej, że w placówkach uczniowie mają możliwość pozostawienia swoich przyborów szkolnych w indywidualnych szafkach lub w wyznaczonych miejscach w salach lekcyjnych.