Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sulęcinie informuje o wynikach przeprowadzonej oceny ciężaru wagi tornistrów/plecaków uczniów szkół podstawowych w klasach I – VIII, w roku szkolnym 2018/2019. Pomiarem objęto uczniów w dwóch szkołach podstawowych na terenie naszego powiatu. W obu szkołach łącznie pomiarem objęto 280 uczniów, podczas akcji wykonano 560 pomiarów wagi ucznia i tornistra/plecaka.


Celem pomiarów była ocena wagi tornistrów względem wagi ucznia. Przy ocenie wyników pomiarów przyjęto dwie normy:

1) norma niska (ZALECANA) – ciężar tornistra nie może przekroczyć 10% wagi ucznia -  44 % uczniów miało zbyt ciężkie tornistry,

2) norma wysoka – ciężar tornistra nie przekracza 15% wagi ucznia - aż u 15 % uczniów stwierdzono przekroczenia nawet normy wysokiej.


Do przyczyn nadmiernie ciężkich tornistrów/plecaków można było zaliczyć:

- wybieranie przez rodziców „okazałych” i ciężkich tornistrów w klasach młodszych, a nie tych o lekkiej konstrukcji,

- noszenie termosów lub butelek z napojami o dużej pojemności np. 1,0 l, lub 1,5 l,

- brak nawyku codziennego pakowania do tornistra/plecaka tylko tych podręczników i zeszytów, które są potrzebne w danym dniu nauki (uczniowie noszą ten sam zestaw podręczników przez cały tydzień),

- noszenie do szkoły zbędnych przedmiotów, często świadczących o zainteresowaniach uczniów np. zabawki, albumy czy też 2 piórniki.


Noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów. U tak młodych osób konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza, gdy regularnie nosimy zbyt duży ciężar. 

W związku z powyższym APELUJEMY DO RODZICÓW dzieci i młodzieży, aby większą uwagę zwracali na to, co podopieczni noszą w tornistrach czy plecakach. Tym bardziej, że w placówkach uczniowie mają możliwość pozostawienia swoich przyborów szkolnych w indywidualnych szafkach lub w wyznaczonych miejscach w salach lekcyjnych.